Başkent Psikoloji ile 42 Dakika

42' Hakkında

“Söyle!”
    “Pekala,” dedi Derin Düşünce. “Büyük Sorunun Cevabı...”
“Evet...!”
    “Hayat, Evren ve Her Şeye dair...” dedi Derin Düşünce.
“Evet...!
    “Cevabı...” dedi Derin Düşünce ve durakladı.
“Evet...!”
    “Cevabı...”
“Evet...!!!...?”
    “Kırkiki,” dedi Derin Düşünce, sonsuz bir ihtişam ve sakinlikle.

Douglas Adams (1979/2004) Otostopçunun Galaksi Rehberi

Diğer bilim dalları gibi psikoloji de sadece insan duygusunun, bilişsel sisteminin ya da davranışının değil bir bütün olarak her şeyin anlamını keşfetmek üzere yola çıkar. Sadece duygu-düşünce-davranış üçlemesine sıkıştırmaya çalışsak ve sadece onlar üzerine araştırmalar yaptığımızı kabul etsek bile psikoloji bütün şeylerin bilimidir.

Başkent Psikoloji ile 42 Dakika'daki 42 sayısı Douglas Adams'ın Otostopçunun Galaksi Rehberi'ndeki bilinmezliğe ve doğru soruyu sorabilme becerisine bir göndermedir. Başkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü olarak bu seminerleri düzenlerken amacımız birtakım sorulara doyurucu cevaplar vermek değil; aksine daha çok soru sorulmasına katkıda bulunmak oldu. Bunu yaparken de öğrencilerimize, diğer bölüm ve üniversitelerdeki öğrencilere, psikologlara, akademisyenlere kendi duruşumuzu ve görüşlerimizi yansıtmak istedik. Bazı konuları daha çok psikoloji alanında eğitim görenlere / çalışanlara göre tasarlarken bazılarını da hemen herkesin ilgi gösterebileceğini düşünerek belirledik.  Kısacası bizimle 42 dakika geçirmenizi istedik.

Başkent Psikoloji ile 42'

2018-2019 Akademik Yılı Güz Programı

12 Ekim 2018 - Elvin Doğutepe - 'Eyvah Sınav!'
19 Ekim 2018 - Sevginar Vatan - 'Duygusal Zeka'
02 Kasım 2018 - Emel Erdoğan Bakar - 'Yaşam Boyu Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu'
09 Kasım 2018 - Hilal Doymuş - 'Bilinç 6'ını Aşmak'
30 Kasım 2018 - Şule Şahin - 'Edebiyat ve Psikoloji'

Önemli

Başkent Psikoloji ile 42' Seminerleri ücretsiz ve herkese açıktır. Seminerler ilgili tarihlerde Başkent Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda, saat 13:00 - 13:42 arasında yapılacaktır. (Özel toplantıların saati değişebilir, lütfen afişi kontrol ediniz.) Üniversite dışında gelmek isteyenler, Başkent Üniversitesinin ücretsiz servislerini kullanabilirler (ayrıntılı bilgi).

General Maximus

"Duygusal Zeka"


19 Ekim 2018 Cuma
13:00 - 13:42

picture 

Başkent Psikoloji ile 42' 

 picture