Başkent Psikoloji ile 42 Dakika

42' Hakkında

“Söyle!”
    “Pekala,” dedi Derin Düşünce. “Büyük Sorunun Cevabı...”
“Evet...!”
    “Hayat, Evren ve Her Şeye dair...” dedi Derin Düşünce.
“Evet...!
    “Cevabı...” dedi Derin Düşünce ve durakladı.
“Evet...!”
    “Cevabı...”
“Evet...!!!...?”
    “Kırkiki,” dedi Derin Düşünce, sonsuz bir ihtişam ve sakinlikle.

Douglas Adams (1979/2004) Otostopçunun Galaksi Rehberi

Diğer bilim dalları gibi psikoloji de sadece insan duygusunun, bilişsel sisteminin ya da davranışının değil bir bütün olarak her şeyin anlamını keşfetmek üzere yola çıkar. Sadece duygu-düşünce-davranış üçlemesine sıkıştırmaya çalışsak ve sadece onlar üzerine araştırmalar yaptığımızı kabul etsek bile psikoloji bütün şeylerin bilimidir.

Başkent Psikoloji ile 42 Dakika'daki 42 sayısı Douglas Adams'ın Otostopçunun Galaksi Rehberi'ndeki bilinmezliğe ve doğru soruyu sorabilme becerisine bir göndermedir. Başkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü olarak bu seminerleri düzenlerken amacımız birtakım sorulara doyurucu cevaplar vermek değil; aksine daha çok soru sorulmasına katkıda bulunmak oldu. Bunu yaparken de öğrencilerimize, diğer bölüm ve üniversitelerdeki öğrencilere, psikologlara, akademisyenlere kendi duruşumuzu ve görüşlerimizi yansıtmak istedik. Bazı konuları daha çok psikoloji alanında eğitim görenlere / çalışanlara göre tasarlarken bazılarını da hemen herkesin ilgi gösterebileceğini düşünerek belirledik.  Kısacası bizimle 42 dakika geçirmenizi istedik.

Başkent Psikoloji ile 42'

2019 - 2020 Akademik Yılı Güz Programı

25 Ekim 2019 - Haber, Psikolojiyi Bozar mı? (Ünsal Ünlü | Gazeteci)
01 Kasım 2019 - Cumhuriyet Yolunda Tek Başına (Boğaçhan Sözmen | Devlet Tiyatrosu Sanatçısı)
29 Kasım 2019 - Astronomi Ne Söyledi, Ne Söylüyor, Ne Söyleyecek? | Prof. Dr. S. Çağdaş İnam

Önemli

Başkent Psikoloji ile 42' Seminerleri ücretsiz ve herkese açıktır. Seminerler ilgili tarihlerde Başkent Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda, saat 13:00 - 13:42 arasında yapılacaktır. (Özel toplantıların saati değişebilir, lütfen afişi kontrol ediniz.) Üniversite dışında gelmek isteyenler, Başkent Üniversitesinin ücretsiz servislerini kullanabilirler (ayrıntılı bilgi).

General Maximus

"Astronomi Ne Söyledi, Ne Söylüyor, Ne Söyleyecek?"


29 Kasım 2019 Cuma
13:00 - 13:42

picture 

Başkent Psikoloji ile 42' 

 picture